• kontakt@ngo.kielce.pl
  • tel. 41 347 45 20, 667 812 750

Wyniki ankiety „Przywróć pamięć kielczankom”

Wyniki ankiety „Przywróć pamięć kielczankom”

Miasto Kielce opublikowało wyniki ankiety internetowej  „Przywróć pamięć kielczankom”. Pierwsze 5 wybranych kobiet będzie proponowana do różnego typu upamiętnienia w przestrzeni publicznej naszego miasta.

1. JOANNA CHAŁOŃSKA

(zm. 2020 w Kielcach) – polonistka, wieloletnia nauczycielka II LO im. J. Śniadeckiego, a w latach 70. wicedyrektorka szkoły. W czasie PRL-u i na początku lat 90. działała w „Solidarności”. Była nauczycielką uwielbianą przez swoich uczniów. (źródło zdj. – II LO im. im. J. Śniadeckiego)

Otrzymanych głosów: 57

2. dr hab. DANUTA KOPERTOWSKA

(zm. 2010) – polska językoznawczyni, profesor nauk humanistycznych. Prowadziła zajęcia z historii języka, dialektologii i metodyki nauki gramatyki języka polskiego. Była również autorką licznych monografii i opracowań naukowych, referatów związanych tematycznie z nazwami osobowymi Kielc, Kielecczyzny. Prace swoje wzbogacała licznymi, własnoręcznie wykonywanymi fotografiami. Mottem Jej działalności naukowej było „Miastu, które stało się moim z wyboru i troski”

Otrzymanych głosów: 52

3. ANNA CZARNIECKA

(zm. 1972 r. w Kielcach) – kochała sport, jeździła na łyżwach, uprawiała narciarstwo i budziła w Kielcach sensację, idąc przez miasto w sportowym stroju z nartami na plecach, w czasach gdy kobiety ubierały się tylko w sukienki. Uprawiała taternictwo, wyczynowo chodziła po górach. Była pierwszą kielczanką, która w szkole szybowcowej w Polichnie przeszła kurs szybowcowy i zrobiła dyplom pilota. W czasie II wojny światowej zaangażowała się w działalność Związku Walki Zbrojnej, trafiła za to do niemieckich obozów koncentracyjnych. Po wojnie już w Polsce nadal aktywnie działa społecznie. (źródło zdj. OMPIO)

Otrzymanych głosów: 51

4. MARIA KIEBABCZY

kielecka bizneswoman. Jej ojciec, Dzeron Kiebabczy, zajmował się prowadzeniem kiosków z prasą na terenie Kielc. Mała rodzinna firma nabrała rozpędu, kiedy rządy w swoje ręce wzięła córka Maria. Aby zapewnić lepszą obsługę, zatrudniła 5 dziewcząt i chłopca do roznoszenia gazet. Nawiązała współpracę z istniejącą już siecią „Ruch”. Kioski charakteryzowały się okrągłym kształtem, były przeszklone i miały spiczaste daszki. Kioski Marii Kiebaczy zniknęły z ulic miasta po II wojnie światowej. Jeden został odtworzony i stoi na kieleckim Rynku. (źródło zdj. Muzeum Narodowe w Kielcach)

Otrzymanych głosów: 44

5. dr MARIA KOWALSKA

(zm. W 2015 r.) – wybitna dermatolog, jedna z najlepszych w Polsce znawczyń trądu. Była sanitariuszką i łączniczką w Powstaniu Warszawskim, a po jego upadku jako porucznik AK znalazła się w niemieckim obozie w Zeithan. W 1961 roku dr Kowalska przyjechała do Kielc, gdzie pracowała (z 10-letnią przerwą) do ostatnich dni swojego życia. Dr Kowalska wykształciła kilkudziesięciu specjalistów dermatologów. Uczyła nie tylko praktycznej wiedzy, lecz także szacunku dla pacjenta. (źródło zdj. www.emkielce.pl)

Otrzymanych głosów: 43

Pełne wyniki
https://wypowiedzsie.kielce.eu/wypowiedzsie-kobiety-wyniki