• kontakt@ngo.kielce.pl
  • tel. 41 347 45 20, 667 812 750

Zaadoptuj donicę na zielnik w ramach budżetu obywatelskiego „Zielniki miejskie – zioła dla kielczan”

Zaadoptuj donicę na zielnik w ramach budżetu obywatelskiego „Zielniki miejskie – zioła dla kielczan”

Zaadoptuj donicę na zielnik

w ramach budżetu obywatelskiego „Zielniki miejskie – zioła dla kielczan”

Wyzwanie:

Na wielu kieleckich osiedlach można zobaczyć zaniedbane donice, klomby i puste betonowe gazony, które zamiast integrować okolicznych mieszkańców i upiększać przestrzeń – są miejscami zapomnianymi. Chcemy to zmienić!

O projekcie:

Akcja „Zaadoptuj donicę na zielnik” jest częścią projektu budżetu obywatelskiego „Zielniki miejskie – zioła dla kielczan” koordynowanego przez Instytut Dizajnu, która ma na celu stworzenie osiedlowych zielników dostępnych dla każdego.

Nasze rozwiązanie:

W ramach akcji „Zaadoptuj donicę na zielnik”: wyczyścimy donice, zabezpieczymy je, przywieziemy ziemię, zadbamy o drenaż oraz nowe nasadzenia w postaci popularnych ziół: majeranku, tymianku, bazyli, oregano, melisy czy cząbru. Dodatkowo wspólnie z osobami zgłaszającymi dane miejsce i wszystkimi chętnymi (uczestnictwo mieszkańców w akcji uzależniamy od warunków epidemicznych związanych z covid-19) zasadzimy zioła, zainstalujemy tabliczki informacyjne o akcji, rozdamy pojedyncze sadzonki oraz publikację dotyczącą miejskiego ogrodnictwa, zakładania zielników, a także właściwości poszczególnych ziół.

Jak możesz pomóc?

Szukamy miejsc, które potrzebują impulsu do przeprowadzenia zmian, ale też osób, które chciałyby się podjąć opieki nad wybraną i zgłoszoną donicą. Każdy z opiekunów (mogą to być pojedyncze osoby, grupy mieszkańców czy osiedlowe stowarzyszenia) otrzyma zestaw podstawowych narzędzi do pielęgnacji roślin i ziemi, rękawiczki ochronne i ekologiczny nawóz.

Jak to zrobimy?

Po konsultacji z osobami zgłaszającymi donice oraz po oględzinach miejsc, zostanie wyłonionych 10. lokalizacji, które w najbliższych miesiącach wspólnie z  mieszkańcami zostaną zamienione w osiedlowe zielniki. Kolejne wybrane miejsca w przestrzeniach miasta będą komunikowane przez media społecznościowe Instytutu Dizajnu.

Jeśli zauważyłeś/aś w swoim otoczeniu zaniedbaną donicę lub pusty klomb i chcesz to zmienić, skorzystaj z formularza i zgłoś się do nas!

W razie pytań zadzwoń pod numer 41 367 68 01 wew.108 lub napisz na adres aleksandra.banas@idkielce.pl

Formularz online: https://wypowiedzsie.kielce.eu/wypowiedzsie-zielniki