Obowiązuje od dnia 01.05.2022r.
REGULAMIN
Centrum Organizacji Pozarządowych w Kielcach
Informacje ogólne
- Centrum Organizacji Pozarządowych w Kielcach działa na podstawie umowy użyczenia podpisanego w dniu 5 marca 2020r. między Fundacją PEStka z siedzibą w Kielcach, ul. Marszałka Piłsudskiego 36/20, 25-431 Kielce (nr KRS: 0000419150, NIP: 6572907276) a Gminą Kielce, z siedzibą w Kielcach, ul. Rynek 1, 25-553 Kielce (NIP: 6572617325).
- Działalność COP jest współfinansowana:
- a) z projektu „Kielecko – Ostrowiecki Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 (RPO WŚ 2014-2020) współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego realizowanego przez konsorcjum: Stowarzyszenie Integracja i Rozwój, Stowarzyszenie Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Krzemienny Krąg” oraz Fundację „PEStka”,
b) z projektu „Centrum Organizacji Pozarządowych Kielce” dofinansowanego przez Miasto Kielce w ramach Programu Współpracy Miasta Kielce z Organizacjami Pozarządowymi na 2022 rok, realizowanego przez Kieleckie Forum Organizacji Pozarządowych,
- 1. Beneficjenci
- Ze wsparcia Centrum Organizacji Pozarządowych w Kielcach (COP) mogą korzystać pracownicy, członkowie, wolontariusze podmiotów ekonomii społecznej, tj.:
- a) przedsiębiorstw społecznych, w tym spółdzielni socjalnych, o których mowa w ustawie z dnia 27 kwietnia 2006r. o spółdzielniach socjalnych
b) podmiotów reintegracyjnych, realizujących usługi reintegracji społecznej i zawodowej osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym:
– CIS i KIS, których mowa w ustawie z dnia 13 czerwca 2003 r. o zatrudnieniu socjalnym;
– ZAZ i WTZ, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych
c) organizacji pozarządowej lub podmiotu, o którym mowa w art. 3 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, lub spółki non-profit, o której mowa w art. 3 ust. 3 pkt 4 tej ustawy, o ile udział sektora publicznego w tej spółce wynosi nie więcej niż 50%;
d) spółdzielni, której celem jest zatrudnienie tj. spółdzielnia pracy lub spółdzielni inwalidów i niewidomych, działające w oparciu o ustawę z dnia 16 września 1982r. – Prawo spółdzielcze.
– zwanych dalej „Beneficjentami”, mających swoją siedzibę na terenie miasta Kielce lub działających na rzecz mieszkańców Kielc, - Beneficjentami COP są również: osoby fizyczne, członkowie ruchów miejskich – w zakresie tematyki dotyczącej działalności sektora pozarządowego w Kielcach;
- Z oferty Centrum Organizacji Pozarządowych w Kielcach określonej w § 2. Beneficjenci skorzystać mogą w zakresie swojej działalności statutowej i po podpisaniu Porozumienia o współpracy;
- Beneficjenci korzystający z oferty Centrum Organizacji Pozarządowych w Kielcach przestrzegają zasad równego traktowania jak również art 13 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej.
- 2. Oferta
- Oferta COP obejmuje dostęp do:
– dostęp do komputera z połączeniem do sieci internetowej,
– kserokopiarki,
– telefonu,
– literatury o tematyce dotyczącej trzeciego sektora,
– dostęp do usług szkoleniowo-doradczych,
– mentoringu,
– promocji działań
– możliwość wykorzystania pomieszczeń,
– udostępniania adresu na siedzibę organizacji do rejestracji
– możliwość odbierania przesyłek pocztowych
– pomieszczeń do działalności statutowej na wyłączność
– strony internetowej ngo.kielce.pl w celu zamieszczenia krótkiej informacji o organizacji (dot. Stałych rezydentów COP) oraz przekazania za pośrednictwem pracownika COP informacji/ ogłoszeń o swojej działalności
– poradnictwo prawne, księgowe, marketingowe,
– wsparcie w tworzeniu i promocjo projektów do Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego
- Każdorazowo przy podpisaniu porozumienia o współpracy z danym podmiotem zostanie określony limit darmowych kopii z jakich może bezpłatnie skorzystać dany beneficjent. Dopuszczalne jest wykorzystanie sprzętu biurowego i innych zasobów COP (w tym kserowania) wyłącznie na potrzeby danej organizacji. Zakazane jest wykorzystywanie zasobów COP do celów prywatnych.
- Możliwość wykorzystania pomieszczenia (np. sali konferencyjnej) na spotkania odbywa się pod warunkiem zgłoszenia zapotrzebowania do pracownika Centrum Organizacji Pozarządowych na minimum jeden dzień przed planowaną datą korzystania z pomieszczenia oraz pod warunkiem, że z pomieszczenia nie korzysta już inna organizacja;
- COP prowadzi kalendarz w siedzibie COP oraz dodatkowo udostępnia online kalendarz spotkań i daje możliwość rezerwacji pomieszczeń na dany termin . Pracownik COP ostatecznie zatwierdza termin.
- Pomieszczenia na spotkania beneficjentom udostępniane sa podczas godzin pracy COP. Korzystanie z pomieszczeń poza godzinami pracy COP jest możliwe w indywidualnych wypadkach po wcześniejszym umówieniu wyłącznie za zgodą pracownika COP.
- W przypadku, gdy liczba Beneficjentów zgłaszających chęć skorzystania z danej formy wsparcia, przekroczy możliwości techniczne COP, o pierwszeństwie skorzystania ze wsparcia będzie decydować kolejność zgłoszeń;
- Oferta COP obejmuje nieodpłatne udostępnienie adresu rejestrowego na podstawie umowy użyczenia pomiędzy Fundacja PEStka a Beneficjentem (przedstawicielem grupy inicjatywnej organizacji). Zastrzega się przypadki, kiedy wymagana będzie zgoda Gminy Kielce na użyczenie lokalu do rejestracji.
- Organizacje mające adres w Centrum Organizacji Pozarządowych otrzymują zamykaną skrytkę dla swojej korespondencji. Wszelki odbiór korespondencji spoczywa na organizacji. Wszelkie spotkania związane z działalnością organizacji są udzielane na ogólnych warunkach udostępniania pomieszczeń.
- Przewiduje się możliwość stałego korzystania z pomieszczenia (pokoju biurowego), które COP oddaje Organizacji w ramach bezpłatnego użytkowania.
- W ramach użyczonego pomieszczenia (pokoju) Organizacja zobowiązuje się ponosić część kosztów związanych z eksploatacją i użytkowaniem lokalu i części wspólnych budynku ( w tym media, telefon, Internet, sprzątanie itp.) w zakresie niezbędnym do prowadzenia swojej działalności nieodpłatnej statutowej.
- Opłata za koszty eksploatacyjne uzależniona jest od piętra, na którym znajduje się użytkowane pomieszczenie oraz jego wielkości i przedstawia się następująco (ceny brutto).
Poziom I:
Pokój nr.1.1 – 200 zł/m-c
Poziom II:
Pokój nr.2.1 – 600 zł/m-c
Pokój nr. 2.2 – 600,00 zł/m-c
Pokój nr. 2.3 – 400,00zł/m-c
Pokój nr 2.7 – 300,00 zł/m-c
Piętro III :
Pokoje nr. 3.1, 225,00zł/m-c
Pokoje 3.2 i 3.3 razem – 300 zł/m-c
Pokój 3.5 – 100zł/m-c
12.Organizacja dokonuje opłaty za koszty eksploatacyjne na podstawie faktury wystawianej co miesiąc przez Fundację Pestka.
- 3. Dokumenty
- Korzystanie z oferty Centrum Organizacji Pozarządowych może nastąpić po zaakceptowaniu niniejszego Regulaminu, co potwierdzane jest podpisem na odpowiednim dokumencie.
- Beneficjent, przed skorzystaniem ze wsparcia określa nazwiska i imiona osób, które mogą w jego imieniu i na jego rzecz korzystać ze wsparcia COP. Każda z korzystających osób odpowiada samodzielnie za dokonane szkody.
- Każdy beneficjent jest zobowiązany do podpisania niezbędnych dokumentów uprawniających do bezpłatnego korzystania z zasobów COP.
- Dopuszcza się możliwość jednorazowego skorzystania z usług COP na podstawie wypełnionych stosowanych dokumentów dostępnych w COP i na stronie internetowej COP (tzw. jednorazowa karta indywidualna).
Uwaga! Każda karta musi być podpisana przez upoważnionego zgodnie z KRS lub innym dokumentem rejestrowym przedstawiciela podmiotu. - Odmowa podpisania dokumentów wymaganych przez COP jest równoznaczna z brakiem możliwości skorzystania z jego zasobów.
- 4. Korzystanie
- Realizowane działania przez beneficjentów nie mogą mieć charakteru komercyjnego i muszą być zgodne z prawem.
- Dostęp do lokalu i sprzętu zapewnia pracownik Centrum Organizacji Pozarządowych
- Beneficjent zobowiązany jest do przestrzegania ustalonych godzin, pozostawienia porządku w pomieszczeniach oraz przestrzeganie reguła współżycia ze wszystkimi rezydentami.
- W szczególnie uzasadnionych przypadkach COP uprawniony jest do odwołania udostępnienia pomieszczenia i zobowiązany jest w takim przypadku do niezwłocznego poinformowania o tym Beneficjenta;
- Beneficjent ma prawo odwołać zapotrzebowanie na udostępnienie pomieszczenia i zobowiązany jest do niezwłocznego zawiadomienia o tym pracowników Centrum Organizacji Pozarządowych;
- Beneficjent ponosi pełną odpowiedzialność za wszelkie szkody powstałe w okresie udostępnienia;
- W pomieszczeniach Centrum Organizacji Pozarządowych obowiązuje zakaz:
– palenia tytoniu i spożywania napojów alkoholowych, środków odurzających,
– umieszczania znaków i napisów na terenie Centrum Organizacji Pozarządowych bez zgody pracowników,
– instalowania oprogramowania nie opartego na wolnych licencjach; - W przypadku awarii sprzętu lub problemów wynikających z obsługi urządzenia, Beneficjent ma obowiązek poinformować o tym fakcie pracownika COP;
- Beneficjenci są zobowiązani do:
- a) przestrzegania przepisów porządkowych i podporządkowania się zaleceniom pracowników COP,
b) korzystania z zasobów COP z poszanowaniem zasad gospodarności z ogólnodostępnych urządzeń,
c) dbania o dobry stan udostępnionych składników majątku,
d) należytego zabezpieczenia składników majątku po zakończeniu ich używania oraz zdania ich w stanie uporządkowanym i niepogorszonym,
e) rozsądnej i oszczędnej gospodarki ogólnodostępnymi mediami (woda, prąd),
f) przestrzegania przepisów właściwych dla obiektów użyteczności publicznej w szczególności ogólnej instrukcji BHP i PPOŻ; - Beneficjent przyjmuje odpowiedzialność materialną za sprzęt i lokal użyczony/udostępniony w ramach oferty COP (poprze podpisanie stosownego oświadczenia) i zobowiązuję się do:
- a) używania sprzętu/lokalu w celach związanych z działalnością statutową Organizacji;
b) zwrotu powierzonego sprzętu/lokalu w stanie nieuszkodzonym;
– w razie uszkodzenia lub utraty zobowiązuje się do pokrycia wszelkich rzeczywistych strat poprzez naprawę, odkupienie lub przekazanie równowartości zniszczonego mienia (zwolnienie od obowiązku pokrycia straty obowiązuje tylko w zakresie w jakim Beneficjant udowodni że, niedobór lub uszkodzenia powstały nie z jego winy);
c) nieinstalowania i nieużywania oprogramowania, którego organizacje prowadzące Centrum nie mają prawa używać np. z powodu braku wymaganych licencji;
d) w przypadku kontroli odpowiedniej jednostki kontrolującej, oraz wykrycia nieprawidłowości związanej z zainstalowanym przez beneficjenta programem bez licencji podmioty prowadzące Centrum mają prawo obciążyć beneficjenta odszkodowaniem finansowym w wysokości wyrządzonej szkody; - Centrum Organizacji Pozarządowych nie ponosi odpowiedzialności za:
a) szkody wyrządzone Beneficjentom, w związku z udzieleniem wsparcia, o którym mowa w paragrafie drugim.
b) rzeczy oraz przedmioty wartościowe pozostawione przez Beneficjentów w udostępnionej nieruchomości; - Pracownicy mają prawo do usunięcia osób utrudniających funkcjonowanie Centrum Organizacji Pozarządowych na podstawie własnej oceny sytuacji.
- 5. Informacje dodatkowe
- Niniejszy Regulamin wchodzi w życie z dniem 1 maja 2022 roku;
- Niniejszy Regulamin zostaje ogłoszony na stronie internetowej Centrum Organizacji Pozarządowych oraz w siedzibie COP przy ulicy Wojska Polskiego 52 w Kielcach.
- Nadzór nad działalnością Centrum Organizacji Pozarządowych sprawuje Fundacja PESTKA oraz Kieleckie Forum Organizacji Pozarządowych.
- Beneficjentom, którzy łamią postanowienia Regulaminu może być odmówiona możliwość dalszego korzystania ze wsparcia Centrum Organizacji Pozarządowych.
- Beneficjent COP wyraża zgodę na publikowanie swojego wizerunku na stronie www.ngo.kielce.pl oraz w mediach społecznościowych COP.
- Działania COP mogą być regulowane dodatkowymi wewnętrznymi postanowieniami oraz regulaminami porządkowymi.