Trzeci raport Mapuj Pomoc
Z przyjemnością dzielimy się z Państwem trzecim raportem Mapuj Pomoc, w którym zebraliśmy dane dotyczące 831 polskich organizacji oraz instytucji działających na rzecz uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy.
W ciągu ostatniego miesiąca:
53 organizacje usunięto z bazy Mapuj Pomoc – w związku z zakończeniem działalności pomocowej lub brakiem zgłaszanych wcześniej potrzeb (głównie punkty recepcyjne, punkty zbiórki oraz czasowe/rezerwowe punkty noclegowe);
80 organizacji zostało zaktualizowanych – w ciągu trzech miesięcy zmieniły one zakres swojej działalności, zakończyły projekty czasowe, realizują obecnie mniejszą liczbę zadań etc.;
zmapowaliśmy 352 nowych placówek – tym razem dotarliśmy głównie do instytucji i punktów wsparcia, które są widoczne w mediach społecznościowych, aktywnie działają w lokalnej społeczności, ale jednocześnie pozostają poza radarem dużych ośrodków monitorujących i wspierających pomoc.
GŁÓWNE POTRZEBY ORGANIZACJI: wciąż jest to żywność, potrzebne są także środki czystości i higieny oraz wsparcie wolontariuszy. O 50% zwiększył się wskaźnik potrzeb finansowych.
GŁÓWNE DZIAŁANIA POMOCOWE ORGANIZACJI: W kategorii pomoc materialna najwięcej działań dotyczy wsparcia żywnościowego, dostarczania środków higieny i ubrań, wsparcia noclegowego czy finansowego. W kategorii usługi pomocowe najwięcej zgłaszanych działań dotyczy takich kategorii, jak: zajęcia dodatkowe dla dzieci, wsparcie psychologiczne, czy pomoc prawna. W przeciągu miesiąca najbardziej wzrósł wskaźnik dostępnych punktów informacyjnych oraz zajęć kulturalnych, a także integracyjnych.
Będziemy wdzięczni za przekazywanie nam wszelkich informacji i wskazówek na temat różnorodnych inicjatyw pomocowych na rzecz osób uchodźczych z Ukrainy.
Jeśli ktoś z Państwa jest zainteresowany danymi z konkretnej tematyki lub obszaru działań, zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z koordynatorką Mapuj Pomoc Moniką Miłowską: monika.milowska@culturelab.pl.