„Polska dla początkujących i zaawansowanych – podaj dalej„
Trwa rekrutacja do projektu „Polska dla początkujących i zaawansowanych – podaj dalej!”. Zapraszamy organizacje i instytucje zainteresowane wprowadzeniem do swoich działań konwersacji osób starszych i działaniami na rzecz społeczności lokalnej.
„Polska dla początkujących i zaawansowanych – podaj dalej” to projekt edukacyjny, którego celem jest wsparcie organizacji i instytucji samorządowych chcących łączyć wolontariuszki i wolontariuszy 60+ oraz uchodźczynie i uchodźców poprzez konwersacje w języku polskim. Część z uchodźczyń i uchodźców pozostanie w Polsce dłużej i buduje tu swoje życie – pracują lub szukają pracy, korzystają z edukacji, ze służby zdrowia, z kultury. Ważne jest stworzenie warunków, by mogli czuć się u nas możliwie najlepiej i bezpiecznie. Ułatwieniem tego procesu jest tworzenie relacji z Polkami i Polakami w lokalnych społecznościach – także poprzez naukę języka polskiego. Jedną z najprostszych i najbardziej skutecznych sposobów nauki języka osób dorosłych są konwersacje 1 na 1.
Szukamy 10 lokalnych organizacji pozarządowych i instytucji samorządowych z całej Polski (z wyłączeniem Warszawy), które chciałyby takie konwersacje seniorsko-uchodźcze zorganizować u siebie. Z naszą pomocą krok po kroku zrealizujecie ten pomysł na swoim terenie.
Udział w projekcie jest bezpłatny.
CO OFERUJEMY?
• dwudniowe szkolenie stacjonarne dla organizacji, które zdecydują się prowadzić konwersacje na swoim terenie (wprowadzenie do sytuacji osób z doświadczeniem przymusowej migracji, realizacja modelu konwersacji i przygotowanie, budowanie partnerstw, planowanie finansowania, jak rekrutować seniorów i uchodźców)
• wsparcie finansowe na etapie rekrutacji seniorów-wolontariuszy i uchodźców (sfinansowanie pracy związanej z rekrutacją – 3000 zł na organizację)
• wsparcie finansowe na etapie spotkań konwersacyjnych (zakup produktów/rzeczy potrzebnych na spotkania konwersacyjne – 1000 zł na organizację)
• narzędzia i materiały potrzebne do rekrutacji oraz realizacji projektu (np. deklaracje uczestnictwa, ankiety służące dobieraniu par, zestaw gotowych materiałów promocyjnych)
• szkolenia online dla seniorów-wolontariuszy z Waszych organizacji zainteresowanych prowadzeniem konwersacji (warsztaty o tematyce międzykulturowej i warsztaty o językowe o uczeniu i uczeniu się języka polskiego osób dorosłych)
• wsparcie tutorki/tutora, który pomoże w realizacji projektu, odpowie na pytania i wątpliwości
• otwarte superwizje dla seniorów-wolontariuszy, na których będą mogli w grupie omówić kwestie pojawiające się podczas prowadzonych konwersacji
• bieżące wsparcie koordynatorki projektu
• spotkanie podsumowujące na zakończenie projektu.
Jeśli chcesz zgłosić się do projektu, wypełnij FORMULARZ. Zgłoszenia przyjmujemy do 31.01.2023. REGULAMIN dostępny na stronie www.polskapodajdalej.org.
Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.